Megéri jó energetikájú házat építtetni?
Az energiaárak kiszámíthatatlan emelkedésével új irányt vett az építőipar. Az elmúlt 10-15 évben a téglaházak iránti kereslet mellett megjelent a fokozott hőszigetelésű, tégla+dryvit rendszerű családi házak iránti érdeklődés. Az átlagnál jobb hőszigetelő képességű ház fűtési költsége jelentősen alacsonyabb, így a jó energetika kiépítése egy olyan befektetésnek minősül, amely rövid idő alatt megtérül. Nyilvánvalóan a hőveszteség csökkentésnek van egy gazdasági optimuma, cégünk filozófiája szerint azt a vonalat kell megtalálni, ami a lehető legjobb hőszigetelést biztosítja, de mellette még nem szükségesek az irreálisan bonyolult csomópontok kialakítása. Ennek a kialakításához egy tervezéstől a kivitelezésig ívelő, átfogó gondolkodásmódra van szükség, amit évek alatt alakítottunk ki.
Mennyi idő egy tégla ház kivitelezése?
A kivitelezési idő meghatározásához a szerkezet pontos ismerete szükséges, általánosságban elmondható, hogy tégla ház kivitelezése fűtéskészen 8-12 hónap, kulcsrakészen pedig 10-14 hónap. Ha többszintes épületről van szó, vagy a födém típusa valamilyen szilárd födém, akkor ezek a kivitelezési időtartamok változhatnak, illetve a ház összetettsége és az esetleges kedvezőtlen (téli) időjárás befolyásolhatja a házépítési időt, viszont a Regio General Építőipari Kft. az általa kommunikált határidőket kötbéresen vállalja
Újat építsek vagy felújítsak?
Amennyiben a felújítás mértéke túllép a szakipari munkákon (festés burkolás), és más alapvető szerkezeteket is érint (például: tetőcsere, ablakcsere, külső hőszigetelés, utólagos vízszigetelés) mindenképpen az új építés javasolt. A felújítás költségei a kedvezőtlenebb hitel és támogatási feltételek, illetve az illeték mértéke egyértelműen az új családi házépítés mellett szólnak. A viszonylagosan nagyobb felújítás felvállalása csak abban az esetben indokolt, ha a telek nagyon frekventált helyen fekszik és azon a területen nem lehet üres telekhez hozzájutni.
Miért tégla házat építsek?
A tégla ősi, hagyományos építőanyag s mint természetes anyag a legmegfelelőbb komfortérzetet biztosítja a jó hő és páraháztartása miatt. A korszerű alapanyagok és technológiák már téglaház esetén is rövid kivitelezési időt eredményeznek. A téglaházak teherhordó szerkezetei évtizedekre stabilitást biztosítanak. A tégla a könnyűszerkezetű házakkal ellentétben jó hőtartással rendelkezik, jobb hanggátló tulajdonságú, és nyáron is megfelelő hővédelmet biztosít. A tégla építésű ház hosszan tartja értékét, generációk élhetnek benne boldogan.
Milyen födém kerüljön a házra?
A födémszerkezet kiválasztásánál két fontos szempont van. A térlefedő szerkezetnek jó ár-érték arányban kell lennie a ház árával, mint ahogy az épületnek a telek árával. Kis teherhordó fesztávok és nem pakolható padlás esetén a fafödém az egyik legkedvezőbb árú megoldás. Tetőtérbeépítés vagy tárolásra is alkalmas födém esetén az „E”jelű vasbeton gerendás, a Porotherm illetve a monolit vasbeton födém jöhet szóba. Monolit vasbeton födémet különleges esetekben bonyolult alaprajzi szerkesztés esetén vagy változó födémterhek mellett javasolt csak használni.
Épületen belüli vagy különálló garázs?
Ha a garázsépítés a lakásépítéssel nem egy időben történik, akkor természetesen csak különálló garázsról lehet szó. Amennyiben a garázs egy időben épül a lakással, akkor annak házban történő elhelyezését javasoljuk. Az így kapott gépkocsi tároló hasonló műszaki tartalom mellett nem drágább a különállónál. Ha a hozzáépítendő utat, külön kapubejárót, illetve a téli hólapátolást is figyelembe vesszük nyilvánvaló megoldás az épületen belüli garázskialakítás.
Fa vagy műanyag nyílászárókat válasszak?
A műanyag, illetve fa nyílászárók egyforma hőszigetelőképességgel bírnak. A mai korszerű PVC alapanyagoknak köszönhetően a műanyag ablakok is UV stabilak illetve jó színtartók, továbbá javukra írható, hogy nem igénylik a rendszeres újrafestést. Bizonyos stílusú házak esetén indokolt lehet a fa nyílászáró választása, ám a műanyag nyílászárók is több színben fóliázhatók.
Tételes vagy fix áras elszámolás?
Alapvető különbség a kettő között, hogy míg a tételes árajánlat alapján 100% pontosan nem tervezhetőek a költségek (kb 95%os pontosságú), addig fix ár mellett a költségek forintra pontosan tervezhetőek.
Tételes elszámolásnál a tételes árajánlat (előre kommunikált ár), és a tételes elszámolás (ténylegesen fizetendő ár) között eltérés van. Ennek oka, hogy az ajánlat számoláson alapul, míg az elszámolás a valóságban beépített anyag mennyiségeken. Általánosságban elmondható, hogy az előzetes ajánlat valamivel kedvezőbb, mint a végül fizetendő. (hiszen számítás során az ember valószínűbb, hogy kihagy valamit, minthogy duplán számoljon) Fix áras elszámolásnál a kifelejtett tételek költsége a kivitelező kockázata, így igyekszik a lehető legpontosabb költségbecslést adni előre.
Fontos azonban megemlíteni, hogy egy bizonyos házméret és bonyolultság fölött (pl 100m +ft-s ház, domboldalban, medencével stb) nem lehet előre 100% pontos árajánlatot készíteni, így ilyen esetekben a Regio General Építőipari Kft. is tételes elszámolás alapon vállal házakat, lehető legpontosabb előzetes ajánlattal.
Amennyiben van lehetőség célszerű a fix áras elszámolást választani, hiszen így az esetleges pluszköltségek árát/kockázatát a kivitelező cég vállalja.
Itt említjük meg, hogy igény esetén az ingatlan finanszírozásának formája lízing is lehet. Ingatlanlízinggel kapcsolatban munkatársaink személyesen adnak bővebb felvilágosítást.
Ár vagy a műszaki tartalom a fontosabb?
Önmagában egyik sem jelent sokat, hiszen magas műszaki tartalom mellé ha nagyon magas ár tartozik akkor nem „jó vétel”, olcsó ár önmagában szintén nem jelent mindent, hiszen alacsony minőséggel, és műszaki tartalommal ez sem „jó vétel”. Megfelelő ár-érték arány megtalálása a cél. Ár-érték arány megállapításához ár mellett szükséges az ahhoz tartozó műszaki tartalom tisztázása.
Ház minőségét, energia hatékonyságát, fűtési költséget, értékállóságát és természetesen kivitelezési árát, nagymértékben befolyásolja a ház műszaki színvonala. Mindéképpen szükséges, hogy ez a műszaki tartalom a lehető legpontosabban legyen előre meghatározva, és ne tartalmazzon „vagy ez vagy az” jellegű meghatározásokat. Aktuális műszaki leírásunk m2-aras házaink fülön elérhetőek.
Elektromos fűtés vagy gáz fűtés legyen?
Mindkét fűtési módnak megvannak az előnyei, elektromos fűtés legnagyobb előnye a jóval alacsonyabb kezdeti költség, hiszen az elektromos rendszer kiépítése jóval egyszerűbb és olcsóbb. További előnye, hogyha egy településen nincs gázközmű, akkor még mindig gazdaságosabb megoldás lehet, mint a fával fűtés, esetleg tartályos gáz.
Elektromos fűtés esetén szükséges a villanybővítés, ami nagyságrendileg 200 000ft költség. Ha a településen van vezetékes gázközmű gazdaságossági szempontból célszerű ezt a fűtési energiahordozót választani. Ház adott hőmérsékleten tartásához, ugyan annyi energiát (KWh) kell bejuttatni a házba, akár villany akár gáz, akár fa fűtéssel. Villany ára adott KWh-ra vonatkoztatva 2023-as adatok alapján nagyságrendileg 3-4 szeres a gáz árához képest. Ebből következik, hogy a rezsi költség villanyfűtéses ház esetén 3-4 szeres, egy gázfűtéseshez képest. Drágább rezsi elkerülhető, ha kellő nagyságú napelem rendszer (hozzávetőleges költség 3,5 millió ft) kerül fel a házra, ami megtudja termelni az elhasznált áramot.
Könnyűszerkezetes vagy szilárd szerkezetű házat építsek?
Mindkét építési módnak megvan az a terület ahol racionális döntés az alkalmazása, és komoly terjedelmű írást lehetne készíteni belőle, szerencsére interneten szélesebb körben elérhető a két szerkezet összehasonlítása, de ezek összefoglalása:
Könnyűszerkezetes házak kivitelezési ideje töredéke a hagyományos építésű házaknak, szilárd szerkezetű házak építési ideje, nagyságrendileg fűtés kész szinten 5-6 hónap, ugyan ez könnyűszerkezet esetén 3 hónap körül alakul. Ha valakit sürget a határidő annak kétségkívül megfelelő választás a könnyűszerkezetes építési mód. (az más kérdés, hogy házat 15-20-30 évre veszünk így eltörpül mellette a 3 hónappal több kivitelezési idő)
Épületszerzeti szempontból jóval egyszerűbb szerkezetek, kevesebb anyag felhasználásával, így előnyként kivitelezési áruk is alacsonyabb. Könnyűszerkezetes építési mód elterjedésének oka a nagymértékben növekvő munkabér ár, így külföldön már régebben nagyobb számban épültek, nem magas munkabérű országokban nem tud igazán versenyképes lenni, hiszen műszaki tartalmi szempontból egyértelműen alacsonyabb szintűek. Hagyományos szerkezetből épülő házak esetén a kivitelezési költség hozzávetőlegesen 10%-t adja, a falazat ebből látszik, hogy ennek egy része spórolható meg ha a többi szerkezet azonos műszaki tartalmú. Emellett természetesen vannak magas minőségű könnyűszerkezetes házak, amiknél a felmerülő negatívumok kisebbek, ezeknél viszont a kivitelezési ár is egészen hasonló (sőt drágább is lehet „meg kell fizetni a gyors kivitelezést”) Szilárd szerkezetű házak előnye, a jóval jobb páratechnikai tulajdonságok, és a hangszigetelési képesség. Könnyűszerkezetes épületek talán legnagyobb hátránya a nyári hő védelem jóval kisebb mértéke, könnyűszerkezetes házban a nyári temperálás csak aktív (energiát fogyasztó) eszközökkel (pl klíma) oldható meg. Másik nagy hátránya, hogy a könnyűszerkezetes házak értéktartása sokkal rosszabb. Befektetési célból (illetve ha fontos hogy 10-15 év múltán is komoly eladási értékkel rendelkezzen az ingatlan) csak szilárd szerkezetű házakat érdemes építeni. Apróbb ám adott helyzetben zavaró hátrány, a falak kisebb teherbírása függesztett terhekkel (pl szekrény) szemben.
A lakosságra vonatkozó rezsi sávok tekintetében hogyan teljesítenek az Önök által épített házak?
Egy család áramfogyasztása sokkal inkább függ az általuk használt elektronikus eszközök típusától és mennyiségétől, mintsem az ingatlan műszaki paramétereitől. Gázfűtés esetén már más a helyzet, hiszen egy kényelmes átlaghőmérséklet elérése télen jelentősen függ a ház fűtési rendszerétől, a szigetelés vastagságától és a beépítésre került alapanyagok minőségétől, illetve attól, hogy tervezés közben mekkora figyelmet fordítottak az energiahatékony megoldások kialakítására. A jelenlegi szabály szerint 1729 köbméter gáz kapható egy évben lakossági áron, melybe az általunk tervezett és épített akár 110 négyzetméteres otthonok fűtése is bőven belefér (kb. 50%-át fogyasztja el a kedvezményesen adott gázmennyiségnek). Számolt gázfogyasztási értékek mintaterveink esetén (fűtés és melegvíz):
80 m2 658 m3
100 m2 816 m3
115 m2 888 m3
Cégünk már 15 éve épít magas energiahatékonyságú, azaz rendkívül alacsony rezsijű otthonokat, mert tudjuk, hogy ez a hosszú távú, kedvező üzemeltetés záloga, amely gyorsan megtérül.
Partnereink
A gyártók akik mögöttünk állnak és szakmai támogatást nyújtanak.